علوم شناختی چیست؟

علوم شناختی چیست

علوم شناختی یک مبحث بسیار جدید و نوظهور در دنیا می‌باشد. می‌توان گفت که حدود 15 تا 20 سال است که پا به عرصه ظهور می‌گذارد. به تازگی وارد دروس دانشگاهی برخی رشته‌ها شده است. در این مقاله تعریفی از این مبحث نوظهور خواهیم داشت.

علوم شناختی چیست؟

علم شناختی مطالعه ذهن و مغز انسان است که بر چگونگی بازنمایی و دستکاری ذهن دانش و نحوه تحقق بازنمایی‌ها و فرآیندهای ذهنی در مغز تمرکز دارد.

با تصور ذهن به عنوان یک دستگاه محاسباتی انتزاعی که در مغز ساخته شده است، دانشمندان علوم شناختی تلاش می‌کنند تا محاسبات ذهنی زیربنایی عملکرد شناختی و نحوه اجرای این محاسبات توسط بافت عصبی را درک کنند.

مقاله پیشنهادی: “جدیدترین موضوعات مقاله علمی هوش مصنوعی

علم شناختی در رابط چندین رشته پدید می‌آید:

  • روانشناسی شناختی
  • زبان شناسی
  • و بخش هایی از علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در میان این موارد مرکزی است. سایر مؤلفه‌های مهم از کار در علوم اعصاب، فلسفه و انسان شناسی ناشی می شود.

دانشمندان شناختی در هدف اصلی توصیف ساختار عملکرد فکری انسان مشترک هستند. این موضوع مشترک تحقیق است که رشته‌های سنتی جداگانه را در حوزه یکپارچه علوم شناختی ادغام می‌کند.

برنامه‌های این حوزه در دانشگاه جانز هاپکینز ماهیت بین رشته‌ای موضوع را منعکس می‌کند و دانشجو را ملزم می‌کند تا به مطالعه ذهن/مغز از چندین دیدگاه مختلف تحقیقی نزدیک شود. برنامه‌های علوم شناختی از دوره‌های ارائه شده توسط چندین بخش دیگر نیز استفاده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *