هوش تجاری (Business Intelligence) چیست؟

هوش تجاری چیست

.ه..هوش تجاری Business Intelligence (BI) یک فرآیند مبتنی بر فناوری برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و ارائه اطلاعات عملی است که به مدیران، مدیران و کارگران کمک می‌کند تا تصمیم‌های آگاهانه کسب‌وکار را بگیرند. به عنوان بخشی از فرآیند هوش تجاری، سازمان‌ها داده‌ها را از سیستم‌های IT داخلی و منابع خارجی جمع‌آوری می‌کنند، آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل آماده می‌کنند، پرس‌و‌جوهایی را در برابر داده‌ها اجرا می‌کنند و تصویرسازی داده‌ها، داشبوردهای BI و گزارش‌ها را ایجاد می‌کنند تا نتایج تجزیه و تحلیل را برای تصمیم‌گیری عملیاتی در دسترس کاربران تجاری قرار دهند.

فرآیند هوش تجاری چگونه کار می‌کند؟

معماری هوش تجاری فراتر از نرم افزار BI است. داده‌های هوش تجاری معمولاً در انبار داده‌ای که برای کل سازمان ساخته شده است یا در بازارهای داده کوچک‌تر ذخیره شده که زیرمجموعه‌هایی از اطلاعات تجاری را برای بخش‌ها و واحدهای تجاری جداگانه نگهداری می‌کنند، که اغلب با یک انبار داده سازمانی مرتبط است.

داده‌های BI می‌توانند شامل اطلاعات تاریخی و داده‌های بی‌درنگ جمع‌آوری‌شده از سیستم‌های منبع در حین تولید باشد. که ابزارهای BI را قادر می‌سازد تا از فرآیندهای تصمیم‌گیری استراتژیک و تاکتیکی پشتیبانی کنند. قبل از استفاده از آن در برنامه‌های BI، داده‌های خام از سیستم‌های منبع مختلف به طور کلی باید با استفاده از یکپارچه‌سازی داده‌ها و ابزارهای مدیریت کیفیت داده یکپارچه، ادغام و پاکسازی شوند تا اطمینان حاصل شود که تیم‌های BI و کاربران تجاری در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات دقیق و ثابت هستند.

در نتیجه، مراحل در فرآیند BI شامل موارد زیر است:

 • آماده سازی داده‌ها، که در آن مجموعه‌ی داده‌ها برای تجزیه و تحلیل سازماندهی و مدل سازی می‌شوند.
 • پرس و جوی تحلیلی از داده‌های آماده شده؛
 • توزیع شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و سایر یافته‌ها برای کاربران تجاری؛
 • استفاده از اطلاعات برای کمک به تأثیرگذاری و هدایت تصمیمات تجاری.

در ابتدا، ابزارهای BI عمدتاً توسط متخصصان BI و IT استفاده می‌شد که پرس‌وجوها را اجرا می‌کردند و داشبوردها و گزارش‌هایی را برای کاربران تجاری تولید می‌کردند. با این حال، به لطف توسعه BI سلف سرویس و ابزارهای کشف داده، تحلیلگران، مدیران و کارگران کسب و کار به‌طور فزاینده‌ای از پلتفرم‌های هوش تجاری استفاده می‌کنند. محیط‌های هوش تجاری سلف‌سرویس، کاربران تجاری را قادر می‌سازد تا داده‌های BI را پرس و جو کنند، تجسم داده‌ها را ایجاد کنند و داشبورد طراحی کنند.

برنامه‌های BI اغلب اشکال تجزیه و تحلیل پیشرفته، مانند داده‌کاوی، تحلیل پیش‌بینی‌کننده، متن کاوی، تجزیه و تحلیل آماری و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ را در خود جای می‌دهند. یک مثال متداول، مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده است که تجزیه و تحلیل سناریوهای مختلف کسب‌وکار را امکان‌پذیر می‌سازد. با این حال، در بیشتر موارد، پروژه‌های تجزیه و تحلیل پیشرفته توسط تیم‌های جداگانه‌ای از دانشمندان داده، آماردانان، مدل‌سازان پیش‌بینی‌کننده و دیگر متخصصان تحلیلی ماهر انجام می‌شوند، در حالی که تیم‌های BI بر پرس‌وجو و تحلیل ساده‌تر داده‌های تجاری نظارت می‌کنند.

فرایند هوش تجاری

چرا هوش تجاری مهم است؟

به‌طور کلی، نقش هوش تجاری بهبود عملیات تجاری سازمان از طریق استفاده از داده‌های مرتبط است. شرکت‌هایی که به‌طور موثر از ابزارها و تکنیک‌های BI استفاده می‌کنند، می‌توانند داده‌های جمع آوری شده خود را به بینش‌های ارزشمندی در مورد فرآیندها و استراتژی‌های تجاری خود تبدیل کنند. سپس می‌توان از چنین بینش‌هایی برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر استفاده کرد. نتیجه این روند، بهره‌وری و درآمد را افزایش می‌دهد و منجر به رشد سریع کسب و کار و سود بیشتر می‌شود.

سازمان‌ها بدون BI نمی‌توانند به‌راحتی از مزایای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده استفاده کنند. در عوض، مدیران و کارگران در درجه اول باید تصمیمات مهم تجاری را بر اساس عوامل دیگری مانند دانش انباشته، تجربیات قبلی، شهود و احساسات درونی بگیرند. در حالی که این روش‌ها می‌توانند منجربه تصمیم‌گیری‌های خوبی شوند، اما به دلیل کمبود داده‌های زیربنای آن‌ها، مملو از احتمال خطا و اشتباه هستند.

مزایای هوش تجاری

یک برنامه موفق BI، مزایای تجاری مختلفی را در یک سازمان ایجاد می‌کند. به‌عنوان مثال، BI مدیران و مدیران بخش C-suite را قادر می‌سازد تا عملکرد کسب‌وکار را به‌طور مستمر نظارت کنند. به این شکل می‌توانند در هنگام بروز مشکلات یا فرصت‌ها به سرعت عمل کنند.

تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری کمک می‌کند تا تلاش‌های بازاریابی، فروش و خدمات مشتری موثرتر شود.

گلوگاه‌های زنجیره تامین، تولید و توزیع را می‌توان قبل از اینکه باعث آسیب مالی شود شناسایی کرد.

مدیران منابع انسانی بهتر می‌توانند بهره وری کارکنان، هزینه‌های نیروی کار و سایر داده‌های نیروی کار را نظارت کنند.

به طور کلی، مزایای کلیدی که کسب‌وکارها می‌توانند از برنامه‌های BI دریافت کنند عبارتند از:

 • سرعت بخشیدن و بهبود تصمیم گیری؛
 • بهینه‌سازی فرآیندهای کسب و کار داخلی؛
 • افزایش بهره‌وری و بهره‌وری عملیاتی؛
 • تعیین مشکلات کسب و کار که باید برطرف شوند.
 • شناسایی روندهای تجاری و بازار در حال ظهور؛
 • توسعه استراتژی‌های تجاری قوی‌تر؛
 • افزایش فروش بالاتر و درآمدهای جدید.
 • و کسب برتری رقابتی نسبت به شرکت های رقیب.

ابتکارات BI همچنین مزایای تجاری محدودتری را ارائه می‌دهد. از جمله آن‌ها، ردیابی وضعیت پروژه‌های تجاری و سازمان‌ها را برای جمع‌آوری اطلاعات رقابتی در مورد رقبای خود آسان تر می‌کند. علاوه بر این، هوش تجاری به تیم‌های BI، مدیریت داده و فناوری اطلاعات سود می‌رساند. آن‌ها برای تجزیه و تحلیل جنبه‌های مختلف فناوری و عملیات تحلیلی استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *