ماشین بردار پشتیبان (SVM) چیست؟

الگوریتم ماشین بردار پشتیبان چیست

ماشین بردار پشتیبان به انگلیسی Support Vector machine و به اختصار SVM یک نوع الگوریتم یادگیری عمیق و یک روش یادگیری نظارت شده نگاشت ورودی-خروجی است که توسط مجموعه داده ارائه می‌شود. الگوریتم SVM برای حل مسائل طبقه‌بندی و رگرسیون مناسب است. البته این الگوریتم بیشترین کاربرد را در موارد طبقه‌بندی دارد. در SVM، طبقه‌بندی با استفاده از یک ابر صفحه برای تمایز بین دو کلاس انجام می‌شود. هر نقطه داده به‌عنوان یک نقطه فضای n بعدی نشان داده می‌شود که در آن n تعداد ویژگی‌هایی است که شما دارید و مقدار هر ویژگی مقدار مختصات است. پس از آن، طبقه‌بندی با تجزیه و تحلیل ابر صفحه تکمیل می‌شود، که به وضوح این دو کلاس را متمایز می کند. در شکل زیر نمودار جریان الگوریتم ماشین بردار پشتیبان SVM با هم می‌بینیم:

ماشین بردار پشتیبان SVM

یک الگوریتم ماشین بردار پشتیبان SVM یک مدل یادگیری ایجاد می‌کند که نمونه‌های جدیدی را به یک گروه یا گروه دیگر اختصاص می‌دهد. با این توابع، SVMها را یک طبقه‌بندی کننده خطی غیر احتمالی و باینری می‌نامند. در تنظیمات طبقه‌بندی احتمالی، ماشین بردار پشتیبان می‌تواند از روش‌هایی مانند Platt Scaling استفاده کند.

ماشین بردار پشتیبان نیز مانند سایر ماشین‌های یادگیری تحت نظارت، برای آموزش به داده‌های دارای برچسب نیاز دارد. گروه‌هایی از ویژگی‌ها برای طبقه‌بندی برچسب‌گذاری می‌شوند. ویژگی‌های آموزشی برای SVM ها به‌طور جداگانه در نقاط مختلف فضا طبقه‌بندی می‌شوند و در گروه‌های کاملاً جدا شده سازماندهی می‌شوند. پس از پردازش نمونه‌های آموزشی متعدد، SVM ها می‌توانند یادگیری بدون نظارت را انجام دهند. الگوریتم‌ها سعی می‌کنند بهترین جداسازی داده‌ها را با حداکثر شدن مرز اطراف ابرصفحه و حتی بین هر دو طرف به دست آورند.

پیدایش ماشین بردار پشتیبان

الگوریتم ماشین بردار پشتیبان توسط Vladimir N. Vapnik و Alexey Ya. Chervonenkis در سال 1963 معرفی شد. از آن زمان، این سیستم‌ها در طبقه‌بندی متن، فرامتن و تصویر استفاده شده‌اند. SVM ها می‌توانند با کاراکترهای دست‌نویس کار کنند و همچنین این الگوریتم‌ها در آزمایشگاه‌های زیست‌شناسی برای انجام وظایفی مانند مرتب‌سازی پروتئین‌ها استفاده شده‌اند. سیستم‌های یادگیری تحت نظارت و بدون نظارت در چت بات‌ها، ماشین‌های خودران، برنامه‌های تشخیص چهره، سیستم‌های خبره و ربات‌ها و موارد دیگر استفاده می‌شوند.

1 دیدگاه برای “ماشین بردار پشتیبان (SVM) چیست؟

  1. پینگ بک: الگوریتم Q-Learning در یادگیری تقویتی چیست؟ - wroya

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *