معرفی ابزارهای مفید سئو

معرفی ابزارهای مفید سئو

 بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) یکی از مواردی است که هنگام اجرای یک وب سایت باید به آن مسلط شد. نحوه رتبه‌بندی گوگل و سایر موتورهای جستجو از وب سایت شما دائما تغییر می‌کند. این بدان معناست که اگر می‌خواهید از رقبا پیشی بگیرید، باید با آخرین پیشرفت‌های سئو همراه باشید.ابزارهای مفید سئو در این زمینه کمک قابل توجهی به شما خواهند کرد.

خبر خوب این است که ابزارهای بسیار خوبی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای کمک به رشد حضور خود در موتورهای جستجو و دریافت اطلاعات مورد نیاز برای بهبود رتبه خود استفاده کنید. اگر بدانید آن‌ها چه هستند و چه کاری می‌توانند برای شما انجام دهند، می‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید.

در ادامه ابزارهای مفید سئو را به شما معرفی می‌کنیم. 15 ابزار سئو در این مقاله آمده است که هر کدام می‌توانند به بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو کمک کنند. با ما همراه باشید!

1. گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول از ابزارهای مفید سئو

گوگل سرچ کنسول مجموعه‌ای از خدماتی است که می‌توانید از آن‌ها برای تشخیص این‌که گوگل چگونه وب‌سایت شما را مشاهده می‌کند استفاده کنید. این سرویس طیف گسترده‌ای از گزارش‌های سئوی رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بسیاری از جنبه‌های مختلف سئو داخلی و خارجی را پوشش می‌دهد.

به‌عنوان مثال، گوگل سرچ کنسول شما را قادر می‌سازد تا هر گونه خطای خزیدن را که در وب سایت شما رخ داده است بررسی کنید تا بتوانید فوراً آن‌ها را اصلاح کنید. همچنین به زمانی که سایت شما تحت تأثیر بدافزار قرار می‌گیرد، عبارات کلیدی افراد برای یافتن سایت شما، بک‌لینک‌هایی که دریافت کرده‌اید و موارد دیگر اشاره می‌کند.

اگر نگران حضور ارگانیک خود هستید، با ویژگی‌های بسیاری که این سرویس ارائه می‌دهد،نگرانی شما بسیار کاهش می‌یابد. در اینجا تمرکز واضحی روی نتایج گوگل وجود دارد، اما نگران نباشید. اگر بتوانید رتبه خوبی در گوگل کسب کنید، این احتمال وجود دارد که در سایر موتورهای جستجو نیز خوب عمل کنید.

استفاده از این ابزار ئر میان سایر ابزارهای مفید سئو و همچنین اضافه کردن وب سایت و شروع کار آسان است، بنابراین هیچ دلیلی برای اجتناب از آن وجود ندارد.

2. Semrush

Semrush یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی است که به شما امکان می‌دهد اطلاعاتی در مورد تعداد افرادی که به دنبال عبارات خاص هستند به‌دست آورید. علاوه بر این، اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی مشابه، تبلیغات مرتبط، لیست محصولات و موارد دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد.

Semrush علاوه بر این‌که در میان ابزارهای مفید سئو، یک ابزار کلیدواژه عالی است، می‌تواند اطلاعاتی در مورد استراتژی‌های رقبای شما نیز ارائه دهد. به‌عنوان مثال، می‌تواند به شما بگوید چه میزان ترافیک دریافت می‌کنید، چه مقدار آن از تبلیغات پولی ناشی می‌شود و بک‌لینک آن‌ها چیست.

اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق انجام تحقیقات کلمات کلیدی هستید، به ابزاری مانند Semrush نیاز دارید. با استفاده از این ابزار مفید سئو، می‌توانید دقیقاً بفهمید که چه کلمات کلیدی بهترین نتایج را برای تلاش‌هایتان به شما می‌دهند و بررسی کنید که رقبای شما برای چه شرایطی رتبه‌بندی می‌شوند.

“مطالعه مقاله انتخاب کلمات کلیدی مناسب”

این سرویس حتی شما را قادر می‌سازد تا به تبلیغات متنی و رسانه‌ای رقبای خود نگاهی بیندازید، که می‌تواند در زمان تست کردن، پول زیادی برای شما صرفه‌جویی کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که همه این داده‌ها به این معنی است که منحنی یادگیری با این سرویس می‌تواند کمی تند باشد.

3. BuzzStream

BuzzStream مجموعه‌ای از ابزارها را برای کمک به تحقیقات دامنه، بازاریابی ایمیلی و مدیریت پروژه به شما ارائه می‌دهد. درواقع یک نوع پلتفرم همه کاره است و تعداد زیادی از گزینه‌هایی که ارائه می‌دهد می‌تواند ترسناک باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید بر این تمرکز کنیم که چگونه می‌تواند به شما در رفع نیازهای سئو کمک کند.

وقتی نوبت به تحقیق می‌رسد، BuzzStream می‌تواند به شما در جمع‌آوری فهرست‌های نتایج برای کلمات کلیدی که به آن‌ها توجه می‌کنید کمک کند. سپس اطلاعاتی در مورد هر یک از آن وب سایت‌ها، از جمله رتبه‌بندی کلی، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط، سن دامنه و اعتبار و موارد دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد.

در عمل، می‌توانید از این ویژگی‌ها برای کمک به انجام یک ممیزی کامل سئو، تحقیق در مورد اینکه رقبای شما و محتوایی که منتشر می‌کنند، استفاده کنید. علاوه بر این، حتی می‌تواند به شما کمک کند تا لیستی از نویسندگان آن‌ها و آنچه هر کدام از آن‌ها انجام می‌دهند ایجاد کنید، بنابراین می‌توانید استراتژی‌های آن‌ها را با دقت بیشتری زیر نظر داشته باشید.

4. Moz Pro

Moz Pro مجموعه‌ای از ابزارهای سئو سایت است که برای کمک به شما در بهینه‌سازی با استفاده از رویکرد داده‌محور ایجاد شده است. برای ارائه یک نمای کلی سریع، Moz Pro تا حدودی شبیه به SEMrush است، زیرا شما را قادر می‌سازد که هم در مورد کلمات کلیدی خاص و هم در حوزه‌های دیگر تحقیق کنید. شما می‌توانید از این اطلاعات برای اجتناب از کلمات کلیدی با پتانسیل کم و بهبود عملکرد رقبا استفاده کنید.

هنگامی که با استفاده از Moz Pro به یک کلمه کلیدی نگاه می‌کنید، نمره دشواری را به شما نشان می‌دهد که نشان می‌دهد رتبه‌بندی برای آن عبارت چقدر چالش برانگیز خواهد بود. همچنین یک نمای کلی از تعداد افرادی که آن عبارت را جستجو می‌کنند دریافت می‌کنید و حتی می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی را برای مقایسه آسان ایجاد کنید. همه این‌ها ویژگی‌هایی هستند که از یک ابزار قابل اعتماد تحقیق کلمات کلیدی انتظار دارید، اما Moz Pro به لطف رابط کاربری بسیار بصری متمایز است.

آنچه که در مورد Moz Pro بسیار منحصر به فرد است، ارائه پلتفرم افزونه Chrome است که می‌توانید از آن برای دریافت اطلاعات در مورد هر دامنه‌ای که بازدید می‌کنید، استفاده کنید. علاوه بر این، می‌تواند پیشنهاداتی در مورد بهینه‌سازی درون صفحه ارائه دهد و در مورد خطاهای خزیدن مانند کنسول جستجوی گوگل به شما هشدار دهد.

5. لینکودی (Linkody )

Linkody همه چیز در مورد بک‌لینک است. این ابزار به شما امکان می‌دهد بفهمید چه کسانی به وب سایت شما لینک می‌دهند، متوجه شوید از چه کلمات کلیدی استفاده می‌کنند و حتی لینک‌هایی را که دوست ندارید را «رد کنید». اگر فکر می‌کنید شخصی به عنوان هرزنامه به وب‌سایت شما پیوند می‌دهد، این آخرین ویژگی می‌تواند مفید باشد.

در حالی که جذابیت اصلی در اینجا گزارش‌های بک‌لینک است، لینکودی چند ویژگی اضافی قابل توجه را نیز ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا گزارش‌هایی را ایجاد کنید که می‌توانید برای مشتریان ارسال کنید، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی سایت خود را نظارت کنید و به Google Analytics متصل شوید.

به‌طور کلی، اگر به کمکی برای ایجاد لینک نیاز دارید، این ابزار بسیار مفید است. مهمتر از همه، لینکودی بسیار ارزانتر از خدمات گسترده‌ای است که تا به حال در مورد آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

6. اونتولو (Ontolo)

Ontolo یک ابزار تحقیقاتی است که می‌توانید از آن برای یافتن فرصت‌های بازاریابی و سئو استفاده کنید. همچنین می‌تواند به شما کمک کند فرصت‌های بک لینک و پست مهمان را پیدا کنید، که چیزی نیست که انتظار داشته باشید یک ابزار خودکار آنقدر خوب انجام دهد.

ایده پشت Ontolo این است که به شما کمک می‌کند راه‌هایی را برای افزایش ترافیک خود فراتر از تحقیقات کلمات کلیدی بیابید. اگر می‌خواهید وب سایت شما معتبرتر شود، بک‌لینک‌ها ضروری هستند، اما یافتن فرصت‌های مناسب می‌تواند دلهره‌آور باشد.

Ontolo به شما کمک می‌کند تا آن فرصت‌ها را بیابید، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن‌ها را ارائه دهید (که متأسفانه نمی‌توان آن‌ها را خودکار کرد). این ابزار مفید سئو، می‌تواند مشتریان بالقوه را از بیش از 80 منبع جذب کند، بنابراین بدون توجه به این‌که برای چه کلمات کلیدی می‌خواهید رتبه بندی کنید، به احتمال زیاد گزینه‌های عالی پیدا خواهید کرد.

7. Google AdWords Keyword Planner

Google AdWords Keyword Planner یکی از جامع‌ترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از آن، می‌توانید کلمات کلیدی را جستجو کنید و تخمین ترافیکی در مورد آن‌ها دریافت کنید. مهم‌تر از آن، این ابزار مناسب سئو می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کلمات کلیدی بر اساس قیمت AdWords چقدر رقابتی هستند.

برای جلوگیری از غرق شدن در اطلاعات، این ابزار به شما امکان می‌دهد کلمات کلیدی را بر اساس هزینه به ازای کلیک (CPC) یا حجم جستجو فیلتر کنید. به این ترتیب، می‌توانید گزارش‌ها را فقط بر اساس برآوردهایی که می‌خواهید هدف بگیرید، دریافت کنید.

به‌طور کلی، Keyword Planner تقریباً همان عملکردی را ارائه می‌دهد که از سایر ابزارهای سئو در این لیست دیده‌ایم. تفاوت این است که این ابزار، بخشی از اکوسیستم گوگل است و شما می‌توانید گزارش‌های با جزئیات شگفت انگیزی را به‌صورت رایگان دریافت کنید.

8. WooRank

WooRank شبیه به وب سایت HubSpot’s Grader است که به آن لینکی می‌دهید و یک گزارش کامل در اختیار شما قرار می‌دهد. در این حالت به شما یک امتیاز واحد برای کل وب سایت می‌دهد. پس از آن، فهرستی از هر کاری که می‌توانید برای بهبود سئو و سازگاری با موبایل انجام دهید، وارد می‌شود.

نکته اصلی فروش، در این مورد، این است که WooRank همچنین نکاتی را برای بهبود قابلیت استفاده و عملکرد سایت به شما ارائه می‌دهد. طبق تجربه ما، توصیه‌های آن محکم است.

به‌طور کلی، اگر می‌خواهید خلاصه‌ای سریع از کارهایی که در وب سایت خود درست و غلط انجام می‌دهید، از جمله زمانی که صحبت از سئو به میان می‌آید، را داشته باشید، این ابزار یکی از ابزارهای مفید سئو برای شما است.

9. Varvy SEO Tool

انتخاب بعدی ما ابزار دیگری از انواع «URL را وارد کنید و گزارش دریافت کنید» است. با این حال، این یکی با مواردی که تاکنون معرفی کرده‌ایم متفاوت است. کاری که ابزار Varvy SEO انجام می‌دهد این است که بررسی کند آیا وب سایت شما از تمام دستورالعمل‌های سئو گوگل پیروی می‌کند یا خیر. این ابزار می‌تواند یک گزارش کامل در چند ثانیه تولید کند.

علاوه بر این، گزارش ارائه شده بسیار گسترده است. چندین چیز را بررسی می‌کند، از جمله مشکلات سرعت صفحه، سازگاری با موبایل، سئوی درون صفحه و موارد دیگر. با این حال، بهترین بخش این است که ابزار SEO Varvy واقعاً برای توضیح اینکه چرا هر تنظیم حیاتی است، وقت می‌گذارد.

اگر در زمینه سئو (یا بهینه سازی وب سایت به‌طور کلی) تازه کار هستید، احتمالاً از تمام اطلاعاتی که این ابزار ارائه می‌دهد استقبال خواهید کرد. حتی برای هر تنظیمی که پوشش می‌دهد، پیوندهایی را برای مطالعه بیشتر فراهم می‌کند، در صورتی که بخواهید در مورد آن‌ها بیشتر بدانید.

10.Screaming Frog

Screaming Frog یک ابزار SEO Spider را ارائه می‌دهد، یک خزنده پیچیده که می‌تواند مجموعه‌ای از وظایف بهینه‌سازی را انجام دهد. شامل یافتن و رفع لینک‌های خراب و تغییر مسیر (ریدایرکت) می‌شود.

اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، Screaming Frog گزینه‌های بسیار مفیدی دارد. به‌عنوان مثال، می‌توانید از خزنده برای استخراج داده‌ها از صفحات HTML در سایت خود با استفاده از مسیر CSS استفاده کنید. این بدان معناست که می‌توانید از XPath یا regex برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد قیمت‌ها، SKU و موارد دیگر استفاده کنید.

حتی می‌توانید از این ابزار برای تولید نقشه‌های XML و اتصال آن‌ها به Google Analytics استفاده کنید. علاوه بر این، Screaming Frog یک نسخه رایگان بسیار قوی دارد، بنابراین می‌توانید قبل از اینکه تصمیم بگیرید وارد شوید، عملکرد اصلی را امتحان کنید.

11. Yoast SEO

یواست سئو از ابزارهای مفید سئو

Yoast SEO اغلب به عنوان پلاگین شماره یک سئو وردپرس و از بهترین ابزارهای مفید سئو معرفی می‌شود. ویژگی‌های آن طیف کاملی از سئو را پوشش می‌دهد. برای مثال، می‌توانید خوانایی را بررسی کنید و URLهای متعارف را تنظیم کنید تا از اشتباه گرفتن Google با محتوای تکراری جلوگیری کنید.

سایر قابلیت‌های ارائه شده شامل بهینه‌سازی کلمات کلیدی و امکان پیش نمایش صفحات در گوگل، فیس بوک و توییتر است. با نسخه ارتقا یافته افزونه، کمکی نیز در زمینه محتوا دریافت خواهید کرد، زیرا Yoast هنگام نوشتن صفحات و پست‌ها، پیشنهادات پیوند داخلی را به شما ارائه می‌دهد.

Yoast SEO یک پایگاه داده دانش قوی دارد تا به شما در شروع کار کمک کند..

12. Link-able

Link-able یک رویکرد نسبتا منحصر به فرد برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما، بهبود سئو و افزایش ترافیک شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید این خدمات را به‌عنوان یک هیئت شغلی بسیار تخصصی در نظر بگیرید. این ابزار طراحی شده است تا به بازاریابان راهی مطمئن برای ایجاد بک‌لینک برای محتوای خود ارائه دهد.

این فرآیند با ارسال یک درخواست خاص در وب سایت Link-able توسط یک بازاریاب آغاز می‌شود. این درخواست شامل جزئیات مربوط به نوع بک‌لینک‌هایی است که بازاریاب می‌خواهد بسازد. آن‌ها همچنین هر گونه اطلاعات دیگری را که ممکن است مفید باشد، مانند یک آگهی شغلی ارائه می‌دهند.

نویسندگانی که توسط Link-able به‌طور کامل بررسی شده‌اند، می‌توانند به پایگاه داده پروژه دسترسی داشته باشند. آن‌ها می‌توانند پیشنهادهایی را برای پروژه‌های خاص ارائه دهند و منتظر پاسخ بازاریابان باشند. اگر یک بازاریاب پیشنهادی را دوست داشته باشد، Link-able دو طرف را به هم متصل می‌کند و کار تضمین شده است.

13. Serpstat

Serpstat یک تازه وارد در بازار اپلیکیشن‌های سئو و یکی دیگر از ابزارهای مفید سئو است. مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیل داده‌محور را برای بازاریابان ارائه می‌دهد. در میان گزینه‌های مختلف، ابزار ممیزی سئو، چک‌کننده بک‌لینک و ویژگی‌های ردیابی رقبا را خواهید یافت.

یک سیستم پروژه محور است، به این معنی که می‌توانید وب سایت‌های خود را در گروه‌ها یا پروژه‌های فردی سازماندهی کنید. سپس می‌توان از طریق یک داشبورد به خوبی سازماندهی شده به همه این موارد دسترسی داشت. شما می‌توانید از لیست پروژه خود به هر یک از ویژگی‌های Serpstat دسترسی داشته باشید.

Serpstat از نظر عملکرد کمی شبیه یک چاقوی ارتش سوئیس است. می‌توانید از آن برای یافتن لینک‌های شکسته در وب سایت خود، ردیابی علت کندی زمان بارگذاری صفحه و موارد دیگر استفاده کنید.

14. Ahrefs

Ahrefs چندین ابزار تجزیه و تحلیل داده و بهینه‌سازی ارائه می‌دهد. در واقع تمام ابزارهای آن در همان طرح‌های قیمت‌گذاری گنجانده شده است. این بدان معنی است که شما لازم نیست نگران از دست دادن ویژگی‌های مهم باشید. علاوه بر این، به آکادمی Ahrefs دسترسی خواهید داشت، یک پایگاه دانش آنلاین که طیف گسترده‌ای از فرصت‌های یادگیری را ارائه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌هایی که به آن دسترسی خواهید داشت، ابزار تحقیق محتوا است. با استفاده از این ابزار، می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید تا بفهمید چه محتوای مرتبطی در رسانه‌های اجتماعی یا در جستجوهای ارگانیک بهترین عملکرد را داشته است. پلتفرم Ahrefs همچنین شامل یک داشبورد جامع است، بنابراین می‌توانید تمام پروژه‌های خود را پیگیری کنید.

همچنین می‌توانید محتوای مرتبط با کلمات کلیدی هدف خاص خود را پیدا کنید و نتایج را فیلتر کنید تا وب‌سایت‌هایی را که قبلاً به شما پیوند نداده‌اند برجسته کنید. از آنجایی که Ahrefs روزانه بیش از 5 میلیارد صفحه وب را می‌خزد، مطمئناً بینش ارزشمندی از داده‌های آن به دست خواهید آورد.

15.Google Rich Results Test

گوگل همیشه نحوه نمایش نتایج جستجو را تغییر می‌دهد تا تجربه لذت بخش‌تر و مفیدتری را برای کاربران فراهم کند. یکی از راه‌هایی که این کار را انجام می‌دهد، نمایش «Rich Results» است.

برای کسب‌وکارها و مارک‌ها، «قطعه ویژه» مکانی عالی برای پاسخ به سؤالات و تثبیت قدرت شما به‌عنوان یک متخصص در زمینه مربوطه است. ببینید آیا صفحات وب شما برای ارائه پیشرفته در نتایج جستجوی Google با تست نتایج غنی جدیدشان واجد شرایط هستند یا خیر.

بهینه‌سازی وب سایت شما با ابزارهای مفید سئو

شما می‌توانید از ده‌ها سرویس برای بهبود رتبه‌بندی موتورهای جستجوی خود استفاده کنید، اما برخی از موارد مورد علاقه ما عبارتند از Google Search Console، Moz Pro و SEMrush. اولین مورد، ابزار سئوی رایگان زیادی را در خود جای می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها برای کشف این‌که موتورهای جستجو چگونه وب سایت شما را مشاهده خواهند کرد، استفاده کنید، در حالی که دو مورد آخر شما را قادر می‌سازد تا در سطح حرفه‌ای تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید. برای مبتدیان، توصیه می کنیم با SEO Toolkit شروع کنند – این ابزار یکی از ساده‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای بهبود رتبه سایت شما است.

5 دیدگاه برای “معرفی ابزارهای مفید سئو

  1. پینگ بک: خرید هاست مناسب برای سایت - wroya

  2. پینگ بک: ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول - wroya

  3. پینگ بک: تحقیق کلمات کلیدی چیست؟ - wroya

  4. پینگ بک: سئو چیست؟ به زبان ساده - wroya

  5. پینگ بک: چگونه متخصص سئو شویم؟ راهنمایی با 10 گام کلیدی - wroya

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *