چگونه متخصص سئو شویم؟ راهنمایی با 10 گام کلیدی

چگونه متخصص سئو شویم؟

آیا قصد دارید یاد بگیرید که چگونه ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید و به رتبه‌های بالاتری برای کلمات کلیدی که می‌توانند فروش و درآمد بیشتری برای وب سایت شما ایجاد کنند دست یابید؟ برای رسیدن به این هدف ما باید تمامی موارد مربوط به سئو و این‌که چگونه متخصص سئو شویم را یاد بگیریم.

قبل از این‌که باهم گام‌های متخصص سئو شدن را بررسی کنیم، مهم است که تفاوت بین یک سئوکار و متخصص سئو را درک کنید.

یک متخصص سئو کسی است که می‌داند سئو چگونه کار می‌کند و چگونه سئو را برای افزایش رتبه یک وب سایت در موتورهای جستجو اعمال کند.

یک سئوکار حرفه‌ای یک متخصص سئو است که سئو را به عنوان یک حرفه یا با انجام مشاوره سئو، ارائه خدمات سئو، یا گرفتن مشتری بر اساس پروژه به پروژه انجام می‌دهد.

ما این تفاوت را ذکر کردیم تا اشاره کنیم که برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو لازم نیست سئو را به عنوان یک حرفه انجام دهید. مزایای زیادی وجود دارد که چرا باید مهارت‌های سئوی خود را بهبود بخشید حتی اگر قصد ارائه خدمات به مشتریان را ندارید.

10 گام برای این‌که چگونه متخصص سئو شویم

 1. نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنیم
 2. مفاهیم اولیه بازاریابی موتورهای جستجو را بیاموزیم
 3. معنای واقعی سئو را درک کنیم
 4. آموزش سئو مناسب را انتخاب کنیم
 5. از تغییرات سئو مطلع شویم
 6. ابزارهای سئو مناسب را انتخاب کنیم
 7. سئو را تمرین کنیم – نظری نمانیم
 8. تخصص سئوی خود را نشان دهیم
 9. صبور باشیم
 10. سرنخ‌های کارشناسان سئو را دنبال کنیم

مقاله پیشنهادی: “معرفی ابزارهای مفید سئو

1. نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنیم

قبل از شروع به فکر کردن در مورد سئو، اولین قدمی که باید برداریم این است که با نحوه کار موتورهای جستجو آشنا شویم.

برای بسیاری از مردم، این ممکن است چیزی باشد که از قبل می‌دانند (یا فکر می‌کنند می‌دانند)، اما همیشه خوب است که از مفاهیم اولیه شروع کنیم و سپس به پیچیده‌ترین نظریه‌ها برسیم.

به طور خلاصه، موتورهای جستجو دارای سه فرآیند اصلی هستند:

 • Crawling (خزیدن) – به این صورت است که آن‌ها محتوا را در وب کشف می‌کنند.
 • Indexing (نمایه سازی) – چگونه آن‌ها محتوا را در فهرست خود اضافه و سازماندهی می‌کنند.
 • Ranking (رتبه‌بندی) – چگونه تصمیم می‌گیرند که کدام وب‌سایت‌ها را در نتایج نشان دهند (و به چه ترتیب)، برای یک عبارت جستجوی معین

به عنوان یک متخصص سئو، باید بدانیم که چگونه یک وب سایت را برای هر مرحله بهینه کنیم تا موتورهای جستجو بتوانند محتوای یک وب سایت را بدون مشکل بخوانند، فهرست کنند و درک کنند.

2. مفاهیم اولیه بازاریابی موتورهای جستجو را بیاموزیم

قبل از اینکه شروع به کار کنیم، باید یک ایده کلی در مورد تمام رشته‌های مختلف که بازاریابی موتورهای جستجو را تشکیل می‌دهند داشته باشیم. باید بدانیم بازاریابی دیجیتال چیست و نقش سئو در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال چیست.

شما باید در ذهن خود شفاف کنید که از سئو چه انتظاراتی داشته و از چه ابزارهای دیگری می‌توانید در ارتباط با سئو برای تقویت حضور در اینترنت خود استفاده کنید.

به طور خلاصه، سئو یکی از دو جفت SEM است. تفاوت اصلی بین این دو این است که ترافیک SEO رایگان است در حالی که ترافیک SEM پولی است.

با سئو هدف شما این است که با انتشار محتوایی که با هدف کاربر مطابقت دارد و با دادن “سیگنال” به موتورهای جستجو برای کمک به آن‌ها در روند نمایه‌سازی و رتبه‌بندی، به بالاترین نتایج ارگانیک برسید.

با SEM، می‌توانیم از پلتفرم‌های PPC (مانند Google Ads) برای پرداخت هزینه برای نمایش تبلیغات خود در بالای نتایج جستجوی پولی استفاده کنیم.
هر دو روش می‌توانند به شما کمک کنند تا ترافیک موتورهای جستجو را دریافت کنید، اما با سئو، لازم نیست برای دریافت ترافیک به تبلیغات پولی تکیه کنید. هنگامی که موفق به کسب رتبه‌های بالا برای کلمات کلیدی مهم برای کسب و کار خود شدید، می‌توانید ترافیک مستمری را به سایت خود دریافت کنید.

این تنها یکی از مزایای سئو است. با رسیدن به بالاترین سطح SERPS، می‌توانید از مزایای دیگری مانند آگاهی از برند، اعتماد کاربر و شناخت استفاده کنید که می‌تواند به شما در رشد کسب‌وکارتان کمک کند.

3. معنای واقعی سئو را درک کنیم

ما می‌خواهیم بدانیم که چگونه متخصص سئو شویم؟ پس باید بدانیم که سئو فقط در مورد کلمات کلیدی و لینک‌ها نیست، بلکه بسیار بیشتر از آن است:

ماموریت واقعی سئو ارائه یک تجربه عالی به کاربران و ارائه دقیقا همان چیزی است که می‌خواهند.

هدف شما فقط به دست آوردن ترافیک بیشتر موتورهای جستجو نیست، بلکه تبدیل آن ترافیک به بازدیدکنندگان و مشتریان تکراری است.

سئو انواع مختلفی دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • سئوی تکنیکال: خزیدن و نمایه سازی
 • سئوی خارج از صفحه: ارتقاء وب سایت
 • سئوی درون صفحه: بهینه‌سازی صفحه و محتوا

وظیفه شما به عنوان یک متخصص سئو این است که یاد بگیرید در هر مرحله از فرآیند سئو چه قوانین سئو را اعمال کنید تا وب سایت شما کاملاً بهینه شود.

در اینجا خلاصه‌ای از کارهایی که هر نوع سئو انجام می‌دهد آورده شده است:

سئوی تکنیکال- سئوی تکنیکال مسئول مرحله خزیدن و نمایه سازی است. با سئوی تکنیکال می‌توانید به موتورهای جستجو کمک کنید تا تمام صفحات مهم وب سایت خود را بدون مشکل ایندکس کنند. مهمترین وظایف فنی سئو عبارتند از:

 • متعارف سازی URL
 • بهینه سازی نقشه سایت XML
 • تنظیم دامنه دلخواه شما
 • بهینه سازی URL های صفحه شما
 • بهینه سازی ساختار وب سایت شما
 • بهبود سرعت صفحه وب سایت شما
 • بهینه سازی وب سایت برای موبایل
 • پیدا کردن و رفع خطاهای خزیدن

سئوی درون صفحه – سئوی درون صفحه با عناصر موجود در یک صفحه ارتباط دارد. چیزهایی مانند محتوا، سرفصل‌ها، تصاویر، ویدئوها باید بهینه شوند تا موتورهای جستجو بتوانند مضمون آن‌ها را درک کنند.
مهمترین عناصر سئوی درون صفحه عبارتند از:

 • بهینه سازی عنوان صفحه
 • بهینه سازی توضیحات متا
 • بهینه سازی محتوا
 • استفاده مناسب از سرفصل ها (تگ H1، H2 و غیره)
 • لینک‌های داخلی و خارجی

سئوی خارج از صفحه – آخرین فرآیند سئو خارج از صفحه نامیده می‌شود. بر خلاف سئوی فنی و درون صفحه، سئوی خارج از صفحه مربوط به فعالیت‌های خارج از مرزهای یک وب سایت است. مواردی مانند دریافت بک لینک از سایر وب‌سایت‌های مرتبط و تبلیغ وب سایت خود در اینترنت عواملی هستند که به موتورهای جستجو در طول فرآیند رتبه بندی کمک می‌کنند.

در نتیجه باری اینکه بدانیم چگونه متخصص سئو شویم دانستن این موارد الزامی است.

4. آموزش سئو مناسب را انتخاب کنیم

هنگامی که شروع به یادگیری سئو می‌کنیم، یک چیز را متوجه خواهیم شد: اطلاعات زیادی در مورد سئو در اینترنت وجود دارد و چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، و این در نهایت باعث ایجاد آشفتگی می‌شود.

اگر تصمیم گرفتید این کار را به تنهایی و بدون هیچ کمکی انجام دهید، در نهایت لیستی بی پایان از مقالات برای خواندن و چیزهایی که باید امتحان کنید خواهید داشت.

افرادی که مایل به یادگیری سریع سئو هستند، می‌توانند این کار را با دنبال کردن یک دوره معتبر بدون نیاز به صرف ساعت‌های بی‌پایان برای جستجوی اینترنت و خواندن مقاله به مقاله انجام دهند.

یکی از راه‌های مهم که چگونه متخصص سئو شویم آموزش خوب است.

5. از تغییرات سئو مطلع شویم

سئو یک رشته‌ی ثابت نیست. قوانین و الگوریتم‌های سئو همیشه تغییر می‌کنند. گوگل به تنهایی سالانه بیش از 250 تغییر در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود ایجاد می‌کند. کارشناسان خوب سئو باید در مورد این تغییرات بدانند و کمپین‌های سئوی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

بهترین راه برای مطلع ماندن این است که چند وب سایت خبری سئو را دنبال کنید که ثابت شده است که اطلاعاتی را در مورد تغییرات سئوی مداوم در زمانی که رخ می‌دهند و نه بعد از اینکه برای انجام کاری دیر شده است ارائه می‌دهند.

6. ابزار سئو مناسب را انتخاب کنیم

حقیقت این است که شما نمی توانید سئو را به تنهایی انجام دهید. اطلاعات زیادی برای پردازش و تصمیم گیری وجود دارد و اگر سعی کنید همه کارها را به صورت دستی انجام دهید، زمان ارزشمند خود را صرف تجزیه و تحلیل اعداد می‌کنید به جای کار بر روی وظایفی که می‌توانند نتایج بهتری برای شما داشته باشند.

همچنین درست است که ابزارهای سئوی خوب هزینه دارند، اما در دراز مدت بازدهی آن بسیار بیشتر از هزینه ماهانه‌ای است که برای یک ابزار سئوی خوب پرداخت می کنید.

7. سئو را تمرین کنیم – نظری نمانیم

سئو تئوری نیست بلکه بیشتر عملی است. نتیجه مطالعه تئوری سئو باید لیستی از اقداماتی باشد که می‌توانید در وب سایت خود اعمال کنید و قرار گرفتن در معرض دید خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشید.

مشکل این است که هر وب سایت منحصر به فرد است و آنچه برای یک وب سایت کار می‌کند ممکن است بهترین راه‌حل برای سایرین نباشد. به همین دلیل است که لازم است در واقع سئو را تمرین کنید و فقط تئوری نمانید.

خواندن مطالعات موردی در مورد اینکه چگونه دیگران توانسته‌اند با کمپین‌های سئو موفق شوند، یک راه عالی برای به دست آوردن ایده‌های جدیدی است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و الهام‌بخشی است که باید به تلاش خود ادامه دهید تا زمانی که سئو درست را انجام دهید.

8. تخصص سئوی خود را نشان دهیم

می‌توان گفت یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری چیزی این است که سعی کنیم آن را برای دیگران توضیح دهیم. این در مورد این‌که چگونه متخصص سئو شویم نیز صادق است.

توصیه ما این است که یک وب سایت یا یک وبلاگ سئو راه اندازی کنید و تجربیات سئوی خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید.

با گذشت زمان متوجه خواهید شد که به اشتراک گذاری دانش یک راه عالی برای یادگیری چیزهای جدید در مورد سئو و در عین حال کمک به افراد دیگر است که تجربه بسیار مفیدی است.

9. صبور باشیم

هیچ راهی برای صحبت در مورد سئو و عدم ذکر کلمه “صبور” وجود ندارد. سئو کار به زمان نیاز دارد و نباید خیلی زود در نتیجه گیری عجله کند.
سئو سریعترین راه برای افزایش ترافیک شما نیست. اگر می‌خواهید نتایج فوری داشته باشید، کمپین های PPC را امتحان کنید. سئو در مورد ایجاد یک کسب و کار پایدار درازمدت با ایجاد یک پایه محکم است که برای سال‌ها ترافیک ارگانیک را به صورت 24 ساعته و هفت روزه هفته در اختیار شما قرار می‌دهد.

قبل از ایجاد هرگونه تغییر مرتبط با سئو در وب سایت خود، باید به رتبه بندی و ترافیک خود (برای یک دوره زمانی)، قبل از تغییر توجه داشته باشید و آن را با مدت زمان مشابه (از نظر مدت) پس از تغییر مقایسه کنید.

رتبه بندی و ترافیک خود را زیر نظر داشته باشید و قبل از تصمیم گیری بیشتر به آن زمان کافی بدهید.

10. سرنخ‌های متخصصان سئو را دنبال کنیم

آخرین اما نه کم اهمیت‌ترین، در مسیر اینکه چگونه متخصص سئو شویم، با تعدادی از مشکلات روبرو خواهید شد. مواقعی وجود خواهد داشت که ناامید و آماده تسلیم شدن خواهید بود.

نگران نباشید، این اتفاق طبیعی است. اگر داستان‌های دیگران را بخوانید متوجه می‌شوید که هیچ‌کدام از آن‌ها به این شکل که امروز هستند نشدند، زیرا خوش شانس هستند. این نتیجه کار سخت و ساعت‌های بی پایان تست و مطالعه در مورد سئو است.

مزایای تبدیل شدن به یک متخصص سئو

افزایش رتبه و ترافیک خود: این واضح ترین دلیلی است که چرا یک فرد باید در بهینه سازی موتورهای جستجو متخصص شود.

اگر می دانید چگونه وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، می توانید از افزایش رتبه بندی و ترافیک موتورهای جستجو برای کسب درآمد از وبلاگ نویسی یا راه اندازی یک تجارت آنلاین استفاده کنید.

وابستگی کمتر به آژانس‌های سئو: اگر مهارت‌های سئوی داخلی دارید، می‌توانید کسب و کار خود را بدون وابستگی به پشتیبانی خارجی توسعه دهید.

کاهش هزینه‌ها: اگر یک کارآفرین انفرادی یا وبلاگ نویس هستید، اگر بتوانید خودتان سئو را انجام دهید، می‌توانید در هزینه‌های زیادی صرفه جویی کنید تا اینکه مجبور باشید یک متخصص سئو را استخدام کنید.

تصمیمات بهتری می‌گیرید مانند اینکه چه کسی را برای کار بر روی سئوی خود استخدام کنید: اگر خودتان سئو را می‌شناسید، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام مشاور یا شرکتی را استخدام کنید تا روی سئوی شما کار کند بسیار آسان‌تر است. شما در موقعیتی خواهید بود که بفهمید بسته‌های سئوی آن‌ها شامل چه مواردی است و قضاوت کنید که آیا آنچه که آن‌ها پیشنهاد می‌کنند واقعاً می‌تواند به وب سایت شما در دستیابی به رتبه‌های بهتر کمک کند.

به شدت برای مدیران بازاریابی توصیه می شود: اگر به عنوان یک مدیر بازاریابی کار می‌کنید، داشتن درک خوب از سئو به شما مزیت بیشتری نسبت به سایر مدیران بازاریابی یا همکاران در سازمان شما می‌دهد.

هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون سئو آنلاین زنده بماند: سئو دیگر اختیاری نیست. وب سایت‌هایی که با در نظر گرفتن سئو ساخته نشده‌اند، هیچ راهی برای زنده ماندن در دنیای آنلاین بسیار رقابتی وجود ندارد. دانستن سئو و نحوه استفاده صحیح از آن، می‌تواند تفاوت بزرگی در آینده وب سایت شما ایجاد کند.

نتیجه

هر کسی که با یک وب سایت یا کسب و کار آنلاین ارتباط دارد باید متخصص سئو شود.

این لیست شامل مدیران بازاریابی، توسعه دهندگان، مدیران وب سایت، طراحان وب، مدیران رسانه‌های اجتماعی، کارشناسان PPC، کارآفرینان انفرادی و صاحبان تجارت الکترونیک است.

چرا؟ زیرا سئو اساس همه کمپین‌های بازاریابی دیجیتال است. اصول سئو نه تنها حداکثر نمایش ممکن را در موتورهای جستجو تضمین می‌کند، بلکه می‌تواند به روش‌های بیشتری به وب سایت کمک کند.

تبدیل شدن به یک متخصص سئو آسان نیست، اما سخت هم نیست. این فرآیند شامل خواندن، تمرین و تست زیاد است.

اگر اکنون شروع به کار می‌کنید، بهترین راه این است که یک دوره آموزشی خوب سئو را بگذرانید تا همه اطلاعات را در یک مکان داشته باشید، از ابزارهای سئو مناسب استفاده کنید و مهمتر از همه شروع به تمرین سئو کنید. از اشتباهات خود درس بگیرید و دوباره تلاش کنید.

موتورهای جستجو و سئو اینجا هستند تا برای سال‌های آینده بمانند و این بهترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید برای کسب و کار و مهارت‌های شخصی خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *