فرایند تولید محتوا

فرایند تولید محتوا

یک فرایند دقیق و فکر شده برای تولید محتوا در هر زمینه‌ای امری ضروری به شمار می‌رود. اگر شما فرایند تولید محتوا ندارید، پروژه‌های محتوایی که انجام می‌دهید قطعا شما را دیرتر به اهدافتان خواهند رساند. همچنین، برنامه انتشار شما ممکن است موقتی باشد و خود محتوا ناهماهنگ و ضعیف اجرا شود. به این معنی که محتوا به شما در دستیابی به اهداف تجاری‌تان کمک نمی‌کند. یا نیازهای مخاطبان شما را برطرف نمی‌کند.

اگر شما یک تیم کوچک (یا یک نفره) هستید، ممکن است تصور کنید که اصلاً به فرآیند تولید محتوا نیاز ندارید. اما مشکل اینجاست: بدون فرآیند، این احتمال وجود دارد که محتوای شما به هدف خود عمل نکند.

ایجاد فرایند تولید محتوا، به صورت مشترک

با ایجاد یک فرایند تولید محتوای یکپارچه، اطمینان حاصل می‌شود که هر فرد در تیم شما موارد مهم زیر را می‌داند:

 • اهدافی که برای رسیدن به آن در تلاش‌اند
 • وظایفی که باید انجام دهند
 • زمانی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده
 • هر سررسید
 • سایر اعضای تیم که به آن‌ها وابسته‌اند
 • جایی که هر قطعه از محتوا زندگی می‌کند

برای مقیاس‌بندی و ساده‌سازی فرایند خود، باید یک فرایند محکم ایجاد کنید. این فرایند نیاز به مقاومت در برابر چالش‌هایی دارد که تیم و کسب و کار شما با آن روبرو خواهند شد. تیم محتوای خود را گرد هم بیاورید و راهی برای مستندسازی فرایند خود، مانند یک تخته سفید، یک دیوار خالی با پست‌های آن یا یک صفحه اکسل گرد هم بیاورید. شما فرایند تولید محتوای خود را با تعریف هر یک از شش عامل دخیل زیر ایجاد خواهید کرد:

 • هدف
 • وظایف
 • نقش‌ها
 • سفارش
 • جدول زمانی و سررسید
 • موجودی محتوا

در ادامه به هریک از این موارد با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت:

1. هدف از محتوای شما

اگر محتوای شما مطابق با اهداف کسب و کار شما و نیازهای مخاطبان نباشد، هیچ فرایندی نمی‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را به سمتی که می‌خواهید هدایت کنید. وقتی هر قسمت از محتوای شما هدف مشخصی دارد، شما این قدرت را دارید که عملکرد آن را اندازه‌گیری کنید و تلاش‌های آینده خود را بهینه کنید. دانستن اینکه هدف محتوای شما افزایش رتبه جستجو، آگاهی از برند و یا موارد دیگری است در فرایند و نحوه تولید محتوای شما بسیار اثرگذار است.

2. وظایف فرایند تولید محتوای شما

ندانستن وظایفی که در فرایند تولید محتوای شما دخیل بوده، می‌تواند پروژه‌هایی را که هرگز به موقع یا اصلاً منتشر نمی‌شوند، به تأخیر انداخته و از مسیر خارج کند. وقتی زمانی را برای نوشتن و ویرایش اختصاص می‌دهید، اما نه برای طراحی و اصلاحات، ناگهان به زمان بیشتری از دیگران نیاز خواهید داشت که به سادگی ممکن نیست. این منجر به تاخیر و ناامیدی زیادی می‌شود.

3. نقش در فرایند تولید محتوای شما

هر یک از وظایف را به فردی که مسئول انجام آن است محول کنید. اگر این‌طور نیست، زمینه خطر برای کسب و کار شما فراهم است. هر فرد از تیم شما باید نقش انجام یک کار مشخص را داشته باشد.

4. ترتیب فرایند تولید محتوای شما

اگر ترتیب کارها در فرایند تولید محتوا به هم نخورد، افرادی را خواهید داشت که منتظر یکدیگر هستند تا کارها را به پایان برسانند. در عوض، آن‌ها باید زمان خود را به حداکثر برسانند و هر زمان که ممکن است به طور همزمان برای کوتاه کردن فرایند تولید کار کنند.

5. جدول زمانی و سررسید

این گام بلوک نهایی برای فرایند تولید محتوای موثر است. این مرحله همان چیزی است که تمام مراحلی را که ذکر کردیم به یک فرآیند تکرارپذیر که توسط تاریخ‌ها و نقاط عطف تعریف شده است خواهد چسباند.

6. موجودی محتوا

مسئولیت‌های موجودی محتوا باید تعریف شوند تا هرگز یک قطعه از محتوا را اشتباه قرار ندهید. درست مانند مسئولیت‌ها در مورد وظایف، هر یک از اعضای تیم باید در مورد نقش خود در فهرست محتوا مطمئن باشند.

نتیجه‌گیری

این فرایند شما را در مسیر ایجاد محتوای باکیفیت بدون تاخیر، پس زدن، سوء تفاهم و ناامیدی قرار می‌دهد. بهترین راه برای شروع این است که به جدیدترین محتوای خود نگاه کرده و اقدامات خود را که منجر به آن شده است بررسی کنید. توجه داشته باشید:

 • هر تاخیری که رخ داد
 • هر چیزی که به حالت تعلیق در می‌آمد زیرا به یکی دیگر از اعضای تیم وابسته بود
 • وضعیت موجودی محتوای شما و هرگونه اصلاحی که باید پس از انتشار آن محتوا انجام می‌دادید
 • هر موقعیتی که مالکیت بر یک کار مشخص نبود

در نتیجه فهرستی که بیرون می‌آید مجموعه نقاط ضعف شماست. اکنون، چندین ساعت را به تیم خود اختصاص دهید (یا اگر تنها هستید برای خودتان) و شش مرحله را با در نظر گرفتن این نقاط ضعف طی کنید. تمام کارها را کامل کنید و هر چیزی را که بحث می‌کنید مستند کنید. سپس، شما آماده می‌شوید تا برای اولین بار فرآیند جدید خود را اجرا کنید و آن را به یک فرآیند مقاوم در برابر چالش تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *