بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی

بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی

پایگاه داده وردپرس شما شامل همه‌ی پست‌ها، نظرات و هر پیوندی است که در وبلاگ خود دارید. اگر پایگاه داده شما پاک یا خراب شود، همه چیزهایی را که نوشته‌اید از دست خواهید داد. دلایل زیادی وجود دارد که این اتفاق بیفتد، و همه چیزهایی نیستند که بتوانید کنترل کنید. با بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی خود (پایگاه داده و فایل‌های وردپرس خود)، می‌توانید به سرعت همه چیز را به حالت عادی بازگردانید.

دستورالعمل‌هایی که برای بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی خود دارید عبارتند از:

 • سایت وردپرس و پایگاه داده وردپرس شما
 • گزینه‌های پشتیبان گیری خودکار وردپرس

تهیه نسخه پشتیبان از سایت ضروری است زیرا مشکلات به ناچار رخ می‌دهند و شما باید در موقعیتی باشید که بتوانید هنگام وقوع فاجعه اقدام صحیح کنید. صرف چند دقیقه برای تهیه یک نسخه پشتیبان آسان و راحت از پایگاه داده خود به شما این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را صرف خلاقیت و کارایی وب سایت خود کنید.

سوالاتی درباره بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی

 • به طور منظم و همیشه قبل از ارتقا از پایگاه داده خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
 • هر چند وقت یکبار باید بکاپ بگیریم؟
 • بستگی به این دارد که چند وقت یکبار وبلاگ می‌زنید، چند بار می‌خواهید این کار را انجام دهید، و اگر پایگاه داده شما همراه با چند پست از بین برود، چه احساسی خواهید داشت. تصمیم شماست.
 • آیا می‌توان از این روش برای پشتیبان گیری از داده‌های دیگر استفاده کرد؟
 • بله. پشتیبان‌گیری در همه جا خوب است.
 • چند نسخه پشتیبان باید نگه دارم؟
 • قاعده کلی این است که حداقل سه نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن‌ها را در سه مکان یا شکل مختلف مانند CD/DVD، هارد دیسک‌های مختلف، دیسک وب، حساب ایمیل خود و غیره نگهداری کنید.
 • آیا می‌توان بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی را خودکار کرد؟
 • بله. چندین روش برای خودکار کردن فرآیند پشتیبان‌گیری در دسترس وجود دارد، با این حال، به شدت توصیه می‌شود که هر چند وقت یک‌بار از آن پشتیبان‌گیری‌های خودکار با یک نسخه پشتیبان دستی نسخه پشتیبان تهیه کنید تا تضمین کنید که فرآیند کار می‌کند.

بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی خود

بکاپ گرفتن از سایت وردپرس شما دو بخش دارد: پایگاه داده و فایل‌ها.

شما باید از کل سایت و پایگاه داده وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

سایت وردپرس شما شامل موارد زیر است:

 • نصب هسته وردپرس
 • افزونه‌های وردپرس
 • قالب‌های وردپرس
 • تصاویر و فایل‌ها
 • جاوا اسکریپت، پی اچ پی و فایل‌های کد دیگر
 • فایل‌های اضافی و صفحات وب ثابت

همه این‌ها در ترکیب‌های مختلف برای ایجاد وب سایت شما استفاده می‌شوند. پایگاه داده حاوی پست‌های شما و داده‌های زیادی است که در سایت شما تولید می‌شود، اما شامل عناصر فوق نیست که همگی برای ایجاد ظاهر و اطلاعات در سایت شما گرد هم می‌آیند. این‌ها باید ذخیره شوند.

اکثر هاست‌ها از کل سرور، از جمله سایت شما، نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند، اما درخواست یک کپی از سایت شما از نسخه پشتیبان آن‌ها زمان می‌برد و بازیابی سریع آن بسیار مهم است. شما باید یاد بگیرید که چگونه از فایل‌های سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و آن‌ها را بازیابی کنید.

در اینجا چند روش برای پشتیبان گیری از فایل های سایت شما وجود دارد:

 • نرم افزار پشتیبان‌گیری ارائه شده توسط میزبان وب سایت

اکثر میزبان‌های وب سایت نرم افزاری را برای پشتیبان گیری از سایت شما ارائه می‌دهند. با میزبان خود تماس بگیرید تا بدانید چه خدمات و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند.

 • با سایت خود همگام‌سازی کنید

WinSCP و سایر برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند با وب سایت خود همگام سازی کنید تا یک نسخه آینه‌ای از محتوای سرور و هارد دیسک خود را به روز نگه دارید. این کار باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و مطمئن می‌شوید که آخرین فایل‌ها را در هر دو مکان دارید.

 • فایل‌های خود را روی دسکتاپ کپی کنید

با استفاده از FTP Clients یا UNIX Shell Skills می‌توانید فایل‌ها را در یک پوشه در رایانه خود کپی کنید. پس از آن، می‌توانید آن‌ها را در یک فایل فشرده برای صرفه جویی در فضا فشرده کنید و این کار به شما امکان می‌دهد چندین نسخه را نگه دارید.

به یاد داشته باشید که حداقل سه نسخه پشتیبان را فقط در صورت خراب شدن یا گم شدن یکی از آن‌ها در فایل نگه دارید و آن‌ها را در مکان‌های مختلف و در رسانه‌های مختلف (مانند سی دی، دی وی دی یا هارد دیسک) ذخیره کنید.

پشتیبان گیری از پایگاه داده

به‌طور منظم و همیشه قبل از ارتقا یا انتقال به مکان جدید از پایگاه داده وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند تا با استفاده از بسته‌های نرم افزاری مختلف سرور محبوب از پایگاه داده وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، برای اطلاعات بیشتر با میزبان وب سایت خود تماس بگیرید.

دسترسی به phpMyAdmin

در حالی که آشنایی با phpMyAdmin برای بکاپ گرفتن از پایگاه داده وردپرس شما ضروری نیست، این دستورالعمل‌ها می‌توانند شما را گام به گام در فرآیند یافتن phpMyAdmin در سرور خود راهنمایی کنند. سپس می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را به عنوان یک نسخه پشتیبان ساده و آسان دنبال کنید.

 • پلسک (Plesk)

در صفحه وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها، روی دکمه Open مربوط به پایگاه داده‌ای که در طول نصب وردپرس تنظیم کرده‌اید، کلیک کنید. رابط phpMyAdmin را باز می‌کند:

plesk

اگر نمی‌توانید دکمه Open را ببینید، حتماً دستور Start create website خود را ببندید:

plesk.server

برای یافتن پایگاه داده وردپرس خود، روی Select Existing Database کلیک کنید:

بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی

 • سی پنل (cPanel)

در کنترل پنل اصلی خود برای cPanel، به دنبال نماد MySQL بگردید و روی پیوند پایگاه داده MySQL کلیک کنید. در صفحه بعد به دنبال لینک phpMyAdmin باشید و آن را انتخاب کرده تا به phpMyAdmin خود دسترسی یابید.

سی پنل

 • دایرکت ادمین (Direct Admin)

در صفحه حساب خود، به دنبال MySQL Management گشته و برای دسترسی به phpMyAdmin روی آن کلیک کنید.

دایرکت ادمین

بکاپ گرفتن ساده با phpMyAdmin

نسخه زیر یک نسخه بسیار ساده از پشتیبان گیری از پایگاه داده شما است. هنگامی که نحوه دسترسی به phpMyAdmin سایت خود را پیدا کردید، این دستورالعمل‌های ساده را دنبال کنید.

 1. در پنل phpMyAdmin خود بر روی Databases کلیک کنید. (بسته به نسخه phpMyAdmin شما ممکن است نیازی به انجام این کار نباشد)

آموزش بکاپ گیری

2. ممکن است چندین پایگاه داده داشته باشید. روی موردی که داده‌های وردپرس شما را نگه می‌دارد، یعنی پایگاه داده‌ای که هنگام نصب وردپرس ایجاد کرده‌اید، کلیک کنید. (در نسخه‌های قدیمی این کار ممکن است از طریق یک منوی کشویی انجام شود.)

3. در زیر تصویری از جداول پیش فرض در تب نمای «Structure» آمده است. ممکن است جداول بیشتری داشته باشید – اگر پلاگین آماری یا پلاگین ضد هرزنامه داشته باشید این اتفاق می‌افتد.

بکاپ سایت وردپرسی

4. روی “Export” کلیک کنید.
دو روش برای Export وجود دارد، Quick و Custom. اگر Custom را انتخاب کردید، این مراحل را دنبال کنید:

5. همه جداول را انتخاب کنید.
6. در قسمت Output گزینه Save output to a file را علامت بزنید و None را برای فشرده سازی انتخاب کنید. (اگر پایگاه داده شما بسیار بزرگ است از روش فشرده سازی استفاده کنید)
SQL .7 را از منوی کشویی Format انتخاب کنید.
8. “Add DROP TABLE” را علامت بزنید: این کار می‌تواند برای بازنویسی یک پایگاه داده موجود مفید باشد.
9. “IF NOT EXISTS” را علامت بزنید: اگر جداول از قبل وجود داشته باشند، از بروز خطا در هنگام بازیابی جلوگیری می‌کند.
10. بر روی “Go” کلیک کنید. اکنون داده‌ها در رایانه شما ذخیره می‌شوند.

 

بکاپ گرفتن خودکار

افزونه‌های مختلفی برای بکاپ گرفتن از سایت وردپرسی ایجاد شده‌اند که خودکار از پایگاه داده وردپرس شما بکاپ بگیرند. به این ترتیب می‌توانید مجموعه پشتیبان خود را به‌راحتی مدیریت کنید. می‌توانید افزونه‌های پشتیبان‌گیری خودکار را در مرورگر پلاگین در صفحه‌های مدیریت وردپرس یا از طریق فهرست پلاگین وردپرس پیدا کنید.

جهت مشاهده افزونه‌های بکاپ‌گیری کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *