ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول

ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول (Google Webmaster Tools سابق) یک پلت فرم رایگان برای هر کسی است که یک وب سایت دارد تا بر نحوه مشاهده گوگل از سایت خود نظارت کند و حضور ارگانیک سایتش را بهینه کند. ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول یک نظارت شامل مشاهده دامنه‌های ارجاع شده شما، عملکرد سایت در تلفن همراه، نتایج جستجوی غنی و جستجوها و صفحات با بیشترین ترافیک را برای شما ایجاد می‌کند.

گوگل سرچ کنسول برای افراد استراتژیست محتوا بسیار مفید است. اما هر کسی که یک وب سایت دارد می‌تواند و باید انگشتان پای خود را در این آب‌ها فرو کند. به گفته گوگل، چه صاحب کسب‌وکار، متخصص سئو، بازاریاب، مدیر سایت، توسعه‌دهنده وب یا سازنده برنامه باشید، این ابزار به کارتان خواهد آمد.

ممکن است دفعات اول استفاده از گوگل سرچ کنسول کمی دچار سردرگرمی شوید. تعداد زیادی برچسب که متوجه آن‌ها نشوید (پوشش شاخص؟!؟)، فیلترهای پنهان و نمودارهای گیج کننده. البته هر چی بیشتر از این ابزار مفید سئو استفاده کنید کمتر گیج خواهید شد. با بخش‌های مختلف آن آشنا خواهید شد.

اولین گام برای استفاده از این ابزار، ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول است که در این مقاله قصد انجام آن را داریم.

مقاله پیشنهادی:” معرفی ابزارهای مفید سئو

چگونگی ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول

 1. ابتدا وارد حساب گوگل خود شوید اگر یک وب سایت تجاری است، مطمئن شوید که از حساب تجاری (نه شخصی) خود استفاده می‌کنید.
 2. به Google Webmaster Tools بروید.
 3. روی «add a property» کلیک کنید.
 4. “website” را از منوی کشویی انتخاب کنید و URL سایت خود را وارد کنید. مطمئن شوید که از URL دقیقی که در نوار مرورگر ظاهر می‌شود استفاده می‌کنید.
 5. روی «continue» کلیک کنید.
 6. راهی را برای تأیید مالکیت وب‌سایت خود انتخاب کنید (آپلود فایل HTML، ارائه‌دهنده نام دامنه، برچسب HTML، کد رهگیری GA یا قطعه کانتینر GTM).
 7. اگر سایت شما از هر دو http:// و https:// پشتیبانی می‌کند، هر دو را به عنوان سایت جداگانه اضافه کنید. همچنین باید هر دامنه را اضافه کنید (به عنوان مثال wroya.com، blog.wroya.com و www.wroya.com).

گوگل به محض اینکه سایتتان را به گوگل سرچ کنسول اضافه کردید ردیابی داده‌های دارایی شما را شروع می‌کند – حتی قبل از اینکه تأیید شود که مالک سایت هستید.

بررسی (Verify) سایت در گوگل سرچ کنسول

از آنجایی که ثبت وب‌سایت در گوگل سرچ کنسول به شما امکان دسترسی به اطلاعات محرمانه در مورد عملکرد یک سایت یا برنامه را می‌دهد (به علاوه بر نحوه خزیدن گوگل در آن سایت یا برنامه!)، ابتدا باید تأیید کنید که مالک آن سایت یا برنامه هستید.

تأیید به یک کاربر خاص کنترل یک ویژگی خاص را می‌دهد. برای هر دارایی (Property) گوگل سرچ کنسول باید حداقل یک مالک تأیید شده داشته باشید.

همچنین، توجه داشته باشید که تأیید property شما بر رتبه صفحه یا عملکرد آن در جستجوی گوگل تأثیر نمی گذارد. البته، می‌توانید از داده‌های گوگل سرچ کنسول برای استراتژی رتبه‌بندی بالاتر استفاده کنید – اما صرفاً افزودن وب‌سایت خود به این ابزار به طور خودکار رتبه‌های شما را بالا نمی‌برد.

روش‌های تأیید گوگل سرچ کنسول

 1. آپلود فایل HTML: یک فایل HTML تأیید را در مکان خاصی از وب سایت خود که گوگل سرچ کنسول می‌گوید آپلود کنید.
 2. ارائه دهنده نام دامنه: وارد ثبت کننده دامنه خود شوید و سایت خود را مستقیماً از گوگل سرچ کنسول تأیید کنید یا یک رکورد DNS TXT یا CNAME اضافه کنید.
 3. تگ HTML: یک تگ <meta> را به بخش <HEAD> کد HTML یک صفحه خاص اضافه کنید.
 4. کد رهگیری Google Analytics: کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را که در سایت خود استفاده می‌کنید کپی کنید. (برای این گزینه به مجوز «ویرایش» در گوگل آنالیتیکس نیاز دارید.)
 5. کد قطعه کانتینر Google Tag Manager: کد قطعه کانتینر Google Tag Manager مرتبط با سایت خود را کپی کنید. (برای این گزینه به مجوزهای مشاهده، ویرایش و مدیریت در سطح کانتینر در Google Tag Manager نیاز دارید.)

سایت‌های میزبانی شده توسط Google، از جمله صفحات بلاگر و سایت‌ها، به‌طور خودکار تأیید می‌شوند.

نسخه‌های URL: دامنه WWW یا نه؟

درست یا نادرست: wroya.com و www.wroya.com یک دامنه هستند.

جواب؟ اشتباه! هر دامنه نشان دهنده یک سرور متفاوت است. این URL ها ممکن است بسیار شبیه به هم به نظر برسند، اما از منظر فنی، آن‌ها دو دامنه منحصر به فرد هستند.

با این حال، اگر “wroya.com” را در نوار مرورگر خود تایپ کنید، به “www.wroya.com” خواهید رسید. این چه سحری است؟

وب رویا “www.wroya.com” را به عنوان دامنه ترجیحی یا متعارف خود انتخاب کرده است. این بدان معناست که ما به گوگل گفته‌ایم که می‌خواهیم همه URL های ما در جستجو به صورت “www.wroya.com/……” نمایش داده شوند. و هنگامی که اشخاص ثالث به صفحات ما پیوند می‌خورند، آن URL ها باید به عنوان “www.wroya.com/……” نیز در نظر گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *