9 نکته تولید محتوای سئو دوستانه

تولید محتوای سئو دوستانه

بهینه‌سازی موتورهای جستجو در 25 سال گذشته راه طولانی را طی کرده است. زمان انتشار حجم بالایی از محتوای کم کیفیت و به‌دنبال آن انتظار افزایش رتبه در موتورهای جستجو دیگر گذشته است.در این مقاله 9 نکته برای تولید محتوای سئو دوستانه بیان شده است.

امروزه سئو به همان اندازه که یک علم است یک هنر است. یعنی این‌که نیاز به نویسندگان محتوا و بازاریابان دیجیتال دارد که عوامل رتبه‌بندی موتورهای جستجو را درک کنند، هدف جستجوگر را اولویت بندی کنند و محتوای ارزشمند و با کیفیتی را منتشر کنند که کاربران و الگوریتم‌های گوگل را مجذوب خود کند.

هنگام طراحی استراتژی برای هدایت ترافیک ارگانیک به وب سایت خود، به یاد داشته باشید که نوشتن محتوا و سئو دست به دست هم می‌دهند. سئو یک مهارت جادویی نیست که فقط افراد فنی می‌توانند به درستی آن را اجرا کنند. در هسته خود، سئو عبارت است از نوشتن محتوایی که بهتر از رقبا باشد – و بله، استفاده از بهترین شیوه‌های سئو داخلی و فنی در طول مسیر.

بنابراین، بدون هیچ مقدمه‌ای، در اینجا 9 تکنیک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای پیشی گرفتن از رقبای خود در نتایج موتورهای جستجو استفاده کنید.

این تکنیک‌ها عبارتند از:

 1. فاکتورهای رتبه‌بندی موتورهای جستجو را درک کنید
 2. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید
 3. هدف جستجو را شناسایی و ثبت کنید
 4. بهینه‌سازی محتوا برای به دست آوردن Google Featured Snippet
 5. به روز رسانی محتوای قدیمی
 6. روش Skyscraper را اعمال کنید
 7. لینک‌های ورودی و خروجی با کیفیت بالا را در اولویت قرار دهید
 8. سیگنال‌های کاربر را با بهترین روش‌های موجود در صفحه تقویت کنید
 9. از ساختار سایت و بهترین شیوه‌های سئو فنی آگاه باشید

1. فاکتورهای رتبه‌بندی موتورهای جستجو را درک کنید

قبل از اینکه بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید، باید سیگنال‌های اساسی را که موتورهای جستجو هنگام ارزیابی و رتبه بندی محتوا به آن‌ها نگاه می‌کنند، درک کنید. چهار عامل مهم رتبه بندی، محتوا، لینک‌ها، ساختار سایت و تگ‌های HTML هستند.

محتوا

از زمان به روز رسانی الگوریتم پاندا در سال 2011، گوگل محتوا را به‌عنوان فاکتور رتبه اول خود در اولویت قرار داده است. وقتی محتوایی را منتشر می‌کنید – چه وبلاگ، صفحه وب یا صفحه ستونی – باید به وضوح یک موضوع خاص را به‌طور عمیق پوشش دهد، به خوبی نوشته شده باشد، و مهم‌تر از همه، ارزشی برای خواننده ایجاد کند.

با توجه به جدول تناوبی عوامل سئو سایت موتورهای جستجو، هفت فاکتور رتبه‌بندی محتوا با وزن بالا عبارتند از:

 • کیفیت: خوش نوشته و ارزشمند
 • تحقیق: نشان دهنده اقتدار است
 • کلمات کلیدی: عبارات جستجو را به درستی ترکیب می‌کند
 • تازگی: به موقع و مرتبط است
 • چند رسانه‌ای: شامل تصاویر، ویدئو یا صدا برای بهبود تجربه کاربر است
 • پاسخ‌ها: به‌طور مستقیم به درخواست جستجو پاسخ می‌دهد
 • عمق: یک موضوع را به‌طور کامل پوشش می‌دهد

درک معنای هر یک از این عوامل و نحوه به کارگیری آن‌ها اولین گام برای نوشتن محتوای رقابتی است.

لینک‌ها، ساختار سایت و برچسب‌های HTML

جدای از محتوا، دومین، سومین و چهارمین فاکتورهای رتبه‌بندی بسیار سنگین لینک‌ها، معماری سایت (نحوه ساخت سایت شما) و تگ‌های HTML هستند.

هنگامی که یک موتور جستجو سایت شما را خزیده و ایندکس می‌کند، به عوامل غیرمحتوا مانند لینک‌های ورودی و خروجی، ساختار URL، سرعت بارگذاری صفحه، زمان در صفحه و استفاده از کلمات کلیدی در برچسب‌ها نیز توجه می‌کند تا بفهمد سایت شما در مورد چیست و چگونه صفحات شما را رتبه‌بندی کند.

در تولید محتوای سئو دوستان دقت کنید که الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای ارائه بهترین محتوا از بهترین وب سایت‌ها به کاربران طراحی شده‌اند. پیاده‌سازی لینک، ساختار سایت و بهترین شیوه‌های HTML در محتوای وب سایت شما، خزیدن و فهرست بندی محتوای شما را برای موتورهای جستجو آسان‌تر می‌کند. هرچه یک موتور جستجو سریع‌تر و دقیق‌تر محتوای شما را بخزد و فهرست کند، سریع‌تر می‌توانید رتبه بندی و ترافیک را افزایش دهید.

2. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید

اگرچه در جامعه بازاریابی دیجیتال بحث‌هایی در مورد این‌که آیا تحقیقات کلمات کلیدی مرده است یا نه وجود دارد، کلمات کلیدی هنوز بخش مهمی از سئو هستند.

تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند:

 • تعیین کنید که مردم در مورد چه موضوعاتی صحبت می‌کنند.
 • حجم جستجو برای موضوعات را شناسایی کنید.
 • درک کنید که رتبه‌بندی برای یک موضوع چقدر ممکن است دشوار باشد.

مقاله پیشنهادی: “تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

هر قسمت از محتوای قابل خزیدن که ایجاد می‌کنید باید یک هدف کلیدواژه اصلی منحصر به فرد داشته باشد و همچنین از کلمات کلیدی نمایه‌سازی معنایی پنهان (LSI) (تغییرهای طبیعی کلمه کلیدی اصلی شما) استفاده کند.

قبل از شروع نوشتن، موضوعاتی را که می‌دانید شخصیت‌های خریدار شما به آن‌ها اهمیت می‌دهند، طوفان فکری کنید. سپس، برای شناسایی بهترین فرصت رتبه‌بندی، تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید. نوع کلمه کلیدی مورد نظر شما به نوع محتوایی که ایجاد می‌کنید بستگی دارد.

پست‌های وبلاگ باید کلمات کلیدی با حجم متوسط ​​تا کم و کم رقابت را هدف قرار دهند، در حالی که منابع جامع مانند صفحات ستونی می‌توانند به دنبال کلمات کلیدی با دنباله کوتاه‌تر که حجم بالا و رقابت بالایی دارند، بروند. هنگام ایجاد پست‌های وبلاگ، به یاد داشته باشید که کلمات کلیدی با دنباله بلندتر و رقابت کمتر، نرخ تبدیل بالاتری دارند و رتبه‌بندی آن‌ها آسان تر است.

مقاله پیشنهادی: “انتخاب کلمات کلیدی مناسب

3. هدف جستجو را شناسایی و ثبت کنید

هنگامی که یک هدف کلیدواژه اصلی قابل اجرا را پیدا کردید، اعتبارسنجی کنید و تصمیم بگیرید که چگونه در مورد آن بنویسید و هدف جستجوگر را بررسی کنید. زمانی که جستجوگر در نوار جستجو تایپ می‌کند به دنبال چه چیزی است و سپس موضوع را به گونه‌ای پوشش دهید که مستقیماً نیازهای او را برآورده کند.

طبق دستورالعمل‌های کیفیت ارزیابی جستجوی گوگل، چهار دسته از قصد جستجوگر وجود دارد:

 1. بدانید: جستجوگر می‌خواهد اطلاعاتی در مورد موضوعی برای پاسخ به یک سوال پیدا کند.
 2. آیا: جستجوگر می‌خواهد یاد بگیرد که چگونه یک اقدام خاص را انجام دهد.
 3. وب سایت: جستجوگر می‌خواهد منبع خاصی را پیدا کند.
 4. بازدید حضوری: جستجوگر می‌خواهد مکانی را برای رفتن پیدا کند.

قبل از شروع نوشتن محتوای سئودوستانه خود، مشخص کنید که هدف اصلی کلمه کلیدی شما در کدام یک از این چهار دسته قرار می‌گیرد. سپس، با نگاه کردن به محتوایی که در حال حاضر برای کلمه کلیدی رتبه بندی شده است، طبقه بندی را تأیید کنید. آیا رقبای شما همان نوع هدف جستجویی را هدف قرار می‌دهند که شما برای پرس و جو شناسایی کرده‌اید؟ نگاه کنید که آن‌ها چگونه محتوای خود را برای برآوردن نیازهای جستجوگر ساختار داده‌اند. محتوای خود را به روشی مشابه و بهتر ساختار دهید.

چگونه قصد جستجوگر را بهتر از رقبای خود برآورده می‌کنید؟ جنبه‌هایی از قصد جستجوگر را مشخص کنید که مقالات با رتبه برتر در برآورده کردن آن‌ها ناکام هستند.

آیا بخش‌های مهمی وجود دارد که رقبا کنار گذاشته‌اند و خواننده شما ممکن است بخواهد در مورد آن‌ها بداند؟ با نگاه کردن به بخش‌های «افراد نیز می‌پرسند» و «جستجوهای مرتبط» در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) می‌توانید متوجه شوید که این شکاف‌ها چه می‌توانند باشند. پاسخ به سوالات مربوطه را در محتوای خود بگنجانید.

4. بهینه‌سازی محتوا برای به دست آوردن Google Featured Snippet

در رابطه با نکته چهارم تولید محتوای سئو دوستانه باید گفت یک ویژگی نسبتاً جدید موتور جستجو Google Featured Snippet است. هدف این ویژگی SERP پاسخگویی فوری به سوال کاربر است. شما می‌توانید محتوای خود را به گونه‌ای بهینه کنید که شانس شما را برای به دست آوردن این ویژگی افزایش دهد. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

از SEMrush یا ابزار تجزیه و تحلیل SERP دیگر برای شناسایی وجود قطعه برجسته برای کلمه کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید. فقط 12.3 درصد از پرس و جوها دارای یکی هستند.
ساختار قطعه برجسته را مشخص کنید. آیا این یک پاراگراف، فهرست یا جدول است؟
سوالی را که قطعه به آن پاسخ می‌دهد در یکی از زیر عنوان‌های پست وبلاگ خود بپرسید.
بلافاصله بعد از عنوان فرعی به سوال پاسخ دهید. پاسخی مختصر بنویسید که بهتر از پاسخ فعلی در قطعه برجسته باشد. حتما از همان ساختار قطعه فعلی استفاده کنید.

چندین تکنیک دیگر وجود دارد که می‌توانید برای افزایش شانس خود برای به دست آوردن قطعه برجسته استفاده کنید:

 • محتوایی را که قبلاً در آن رتبه بالایی داشتید، با یک پاسخ قطعه برجسته بهینه کنید. 99.58 درصد از اسنیپت‌ها از صفحاتی هستند که قبلاً در صفحه یک SERP بودند.
 • در پاسخ‌های خود از آمار و ارقام استفاده کنید.
 • در محتوای خود به چند سوال «مردم هم می‌پرسند» پاسخ دهید. Ahrefs دریافت که اکثر قطعه‌های برجسته توسط کلمات کلیدی طولانی‌تر مانند موارد موجود در این بخش از SERP ایجاد می‌شوند.

5. محتوای قدیمی را به‌روز کنید

موتورهای جستجو محتوای تازه را در اولویت قرار می‌دهند. همان‌طور که قبلا ذکر شد، تازگی چهارمین فاکتور رتبه‌بندی محتوا است. به روز رسانی پست‌های وبلاگ قدیمی با اطلاعات بهتر، مفیدتر و معتبرتر می‌تواند رتبه‌بندی و ترافیک را به شدت افزایش دهد.

در واقع، زمانی که HubSpot به روز رسانی محتوای قدیمی را در اولویت تقویم سرمقاله خود قرار داد (بهینه‌سازی چندین پست در هفته)، شاهد افزایش میانگین بازدیدهای جستجوی ارگانیک 106 درصدی در هر پست بود.

در اینجا نحوه اجرای این استراتژی توسط خودتان آمده است:

 • پست‌های وبلاگ را با پتانسیل رتبه بالاتر برای کلمات کلیدی که حجم جستجوی قابل توجهی دارند، شناسایی کنید.
 • برای بهبود دقت، پست را به‌روزرسانی یا بازنویسی کنید.
 • بهترین شیوه‌های سئو روی صفحه را پیاده‌سازی کنید و برای تبدیل با CTAهای درون خطی و انتهای پست مربوطه بهینه‌سازی کنید.
 • مقاله بهینه‌سازی شده را منتشر کنید — مطمئن شوید که تاریخ انتشار را تغییر دهید تا موتورهای جستجو دوباره محتوا را بخزند و فهرست‌بندی مجدد کنند.

6. روش Skyscraper را اعمال کنید

روش Skyscraper فرآیند شناسایی محتوایی است که می‌خواهید از آن بالاتر باشید و چیزی بهتر خلق کنید. این هم یک استراتژی تولید محتوای سئو دوستانه و هم برای ایجاد لینک است، اما برای هدف این پست وبلاگ، ما بر نحوه اجرای آن از نظر نوشتن تمرکز خواهیم کرد.

هنگامی که محتوایی را می‌خواهید از رتبه بالاتری برخوردار کنید، باید:

 • به این فکر کنید که چرا گوگل این صفحه را در نتایج خود در اولویت قرار داده است. به احتمال زیاد، قطعه رتبه بندی محتوا جامع است، عمیق می‌شود و ارزش بالایی برای خواننده ایجاد می‌کند. درک کنید که چرا محتوا عملکرد خوبی دارد تا بتوانید محتوای خود را به سطح بالاتری ببرید.
 • چیزی بهتر از مقاله رتبه بندی ایجاد کنید. می‌توانید این کار را با اضافه کردن طول، عمق، تازگی و بهبود تجربه کاربری انجام دهید.
 • در مورد پیشرفت‌هایی که انجام می‌دهید استراتژیک و عمدی باشید. هر چیزی که ایجاد می‌کنید باید قبل از هر چیز ارزش اضافه کند. Ahrefs به نویسندگان هشدار می‌دهد که «افزودن 25 نکته متوسط ​​به لیستی از 25 نکته عالی موجود، پیشرفتی نیست. مطمئناً، نسخه جدید شما ممکن است طولانی‌تر باشد، اما ارزش واقعی اضافه نمی‌کنید.»

هنگامی که روش Skyscraper به درستی اجرا شود، نتایج ایجاد می‌کند. برایان دین از Backlinko با استفاده از این روش توانست ترافیک ارگانیک را در 14 روز دو برابر کند.

7. برای تولید محتوای سئو دوستانه لینک‌های ورودی و خروجی با کیفیت بالا را در اولویت قرار دهید

لینک‌ها در مورد ارزش، شهرت و کیفیت محتوای شما چیزهای زیادی به موتورهای جستجو و کاربران می‌گویند. هنگام لینک دادن به منابع خروجی در پست‌های وبلاگ و صفحات ستونی خود، مطمئن شوید که آن‌ها وب‌سایت‌های قابل اعتماد و با کیفیتی هستند. هنگامی که به دنبال بک لینک هستید، وب سایت‌هایی را هدف قرار دهید که در مورد موضوعی که شما در مورد آن می‌نویسید، مسئول هستند.

به یاد داشته باشید که بک لینک‌ها به محتوای شما یکی از سنگین‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل هستند که 20.94 درصد از رتبه بندی‌ها در مقابل آنچه که رتبه بندی نمی‌شوند را تعیین می‌کنند. لینک‌های با کیفیت بالا می‌توانند رتبه‌بندی و ترافیک را افزایش دهند، همان‌طور که لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم می‌توانند به توانایی رتبه‌بندی شما آسیب بزنند.

8. سیگنال‌های کاربر را با بهترین روش‌های روی صفحه تقویت کنید

در چند سال گذشته، گوگل شروع به استفاده از سیگنال‌های تجربه کاربری در الگوریتم‌های جستجوی خود کرده است. روشی که از تگ‌های HTML در محتوای خود استفاده می‌کنید می تواند تأثیر غیر مستقیمی بر این نوع سیگنال‌ها داشته باشد.

از آنجایی که تگ‌های HTML یکی از اولین چیزهایی هستند که موتورهای جستجو برای درک محتوای شما می‌خزند، نویسندگان محتوا باید اهمیت استفاده از کلمه کلیدی هدف و کلمات کلیدی LSI را در عنوان، توضیحات متا، سرفصل‌ها و 100 کلمه اول یک مقاله درک کنند. بخشی از محتوا قرار دادن کلمات کلیدی در این تگ‌های HTML می‌تواند تجربه کاربر، نرخ پرش، زمان ماندن و نرخ کلیک را بهبود بخشد. نشان داده شده است که عملکرد بالا در این زمینه‌ها با رتبه بندی بالاتر موتورهای جستجو مرتبط است.

9. از ساختار سایت و بهترین شیوه‌های سئو فنی آگاه باشید

اگرچه بهینه‌سازی ساختار سایت و بهبود سئوی فنی لزوماً بخشی از کار یک نویسنده محتوا نیست، اما مهم است که بدانید این عوامل چگونه می‌توانند بر توانایی محتوای شما برای رتبه بندی تأثیر بگذارند.

نحوه ساخت سایت شما، سرعت بارگذاری صفحه، امنیت و قابلیت خزیدن مستقیماً بر توانایی موتور جستجو برای فهرست بندی و رتبه بندی سریع و دقیق محتوای شما تأثیر می‌گذارد.

برای مثال، در چند سال گذشته، موتورهای جستجو شروع به اولویت‌بندی سایت‌هایی کرده‌اند که از ساختار سایت مبتنی بر خوشه موضوعی استفاده می‌کردند- ساختاری که پست‌های وبلاگ را که کلمات کلیدی طولانی‌تر را هدف قرار می‌دهند به منابع جامع یا صفحات ستونی که دنباله کوتاه‌تر و با حجم بالا را هدف قرار می‌دهند پیوند می‌دهد.

اگر ساختار سایت ضعیف و خطاهای فنی سئو دارید، رتبه بندی محتوای شما تقریباً غیرممکن است – مهم نیست چقدر خوب نوشته شده باشد. اگر برای مشاهده نتایج ترافیک ارگانیک از محتوای خوب نوشته شده خود مشکل دارید، با یک توسعه دهنده یا متخصص سئو فنی برای نظارت بر سلامت سایت و مقابله با خطاهایی که می‌توانند بیشترین تأثیر را بر خزیدن داشته باشند، کار کنید.

از امروز شروع به اجرای یک استراتژی محتوای دوستدار SEO کنید

آیا می خواهید در مورد چگونگی ایجاد یک استراتژی محتوای مناسب SEO بیشتر بدانید؟ همین امروز با یک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *