دانلود مقاله فارسی داده کاوی بر پایه روشهای شبکه عصبی و درخت تصمیم در تشخیص زود هنگام ریسک ابتلا به دیابت بارداری

ارسال توسط وب‌رویا در انفورماتیک پزشکی, پزشکی, پزشکی زنان, پژوهشی, داده کاوی در پزشکی

دانلود مقاله فارسی داده کاوی بر پایه روشهای شبکه عصبی و درخت تصمیم در تشخیص زود هنگام ریسک ابتلا به دیابت بارداری

مقدمه: امروزه در دنیای مدرن صنعتی خطر ابتلا به بیماریهای مزمن به طرز چشمگیری افزایش یافته است. دیابت بارداری یکی از مسائل مهم در حوزه سلامت است و در صورتی که درمان نشود مشکلات و عوارض جانبی متعددی برای مادر و فرزندش به همراه دارد. این پژوهش به دنبال پیش‌بینی ریسک و هشدار به موقع در ابتلا به دیابت بارداری به مادر میباشد تا در اوایل بارداری از ابتلا جلوگیری به عمل آید.
روش: این پژوهش که به صورت کاربردی- پیمایشی انجام شد و از دو رویکرد شبکه عصبی و درخت تصمیم در داده‌کاوی به منظور تجزیه و تحلیل آزمایشی داده‌ها و پیش‌بینی استفاده گردید. داده‌های استخراج شده نرمالسازی شده و پس از آماده‌سازی در نرم‌افزار Matlab تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: تحقیق حاضر در پی یافتن پاسخ به این پرسش است که”آیا دو روش داده‌کاوی شبکه عصبی و درخت تصمیم در تشخیص به هنگام و درست ریسک ابتلا به دیابت بارداری از صحت لازم برخوردار است ؟” و میتوان از آنها برای تشخیص درست استفاده نمود؟
نتایج تحقیق نشان میدهد که روشهای داده مدار در بهبود صحت و درستی پیش‌بینی مؤثرند، در کشف دانش ضمنی و تشخیص روابط پنهان بین داده‌ها عملکرد مناسبی دارند و خطای تصمیم‌گیری در هر دو روش در حد قابل پذیرش و بسیار به هم نزدیک است.
نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق حاکی از آن است که از رویکردهای داده مدار میتوان در مراکز درمانی و سایر بیماریهای کمتر شناخته شده استفاده نمود و پیشگیری به موقع، مدیریت خود بیمار و کاهش هزینه‌های درمانی را میسر ساخت.
لینک دانلود رایگان مقاله فارسی:
داده کاوی بر پایه روشهای شبکه عصبی و درخت تصمیم در تشخیص زود هنگام ریسک ابتلا به دیابت بارداری

فعلا امکان ارسال دیدگاه برای این پست وجود ندارد.